Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Komentovaná prohlídka výstavy František Mořic Nágl v Jihlavě

/
/
/
1021 ZobrazeníOblastní galerie Vysočiny v Jihlavě pořádá ve čtvrtek 21. února od 17.00 komentovanou prohlídku výstavy František Mořic Nágl (1889—1944) v budově galerie na Masarykově náměstí 24. Výstavou provede její kurátorka Jana Bojanovská.

Výstava prezentuje dílo akademického malíře Františka Mořice Nágla, příslušníka rozvětvené židovské rodiny vlastnící mlýn a statek v Kostelní Myslové u Telče. „Po studiích na Umělecko-průmyslové škole a Akademii výtvarných umění v Praze byl již od počátku jeho umělecký zájem směřován k zobrazování přírody a každodenní reality. Maloval moravskou krajinu a prostředí, ve kterém žil. Ve svých obrazech zachytil okolí Telče, dále například motivy z Brna a Jihlavy a později také život v terezínském ghettu, kam byl v roce 1942 se svou ženou a dětmi deportován. V říjnu roku 1944 pak absolvoval svoji poslední cestu terezínským transportem do Osvětimi, kde i s rodinou zahynul v plynových komorách,“ popisuje Jana Bojanovská, kurátorka výstavy.

Jeden z obrazů Františka Mořice Nágla v jihlavské galerii

Ve sbírkách Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě se nachází soubor 11 prací z Náglova tzv. Terezínského cyklu, původně čítajícího celkem 254 kreseb, akvarelů a kvašů náhodně nalezených roku 1950 při rekonstrukci jednoho z domů v původním židovském ghettu. „Tento cyklus se stal základem pro současnou výstavu, kterou například dále rozšířilo 10 obrazů Františka Mořice Nágla z majetku jihlavského Muzea Vysočiny, zaměřený na veduty a městská zákoutí Prahy, Jihlavy, Telče, Velkého Meziříčí, ale také jeho rodné Kostelní Myslové. Největší soubor celkem 38 prací zapůjčil Památník Terezín, který představuje kromě krajinných pohledů na Vysočinu také méně známé akvarely z Náglových prázdninových rodinných pobytů u Jaderského moře v Dalmácii, Bosně a Hercegovině. V neposlední řadě pak za zmínku stojí také rozměrné plátno z majetku České spořitelny, na kterém malíř zachytil horní část jihlavského náměstí. Celkem je tak na výstavě k vidění na 60 Náglových prací, převážně akvarelů,“ dodává Jana Bojanovská.

  • Facebook
  • Twitter