Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Knihy po dvaatřicáté zaplnily Ostrov v Havlíčkově Brodě

/
/
/
538 Zobrazení



Víkendový Podzimní knižní veletrh v Kulturním domě Ostrov a v Krajské knihovně Vysočiny v Havlíčkově Brodě nabídl 135 nakladatelů, jejichž stánky si podle informací Markéty Hejkalové, ředitelka knižního veletrhu, prohlédlo téměř 14 000 návštěvníků.

„To je asi o dvacet procent víc než při loňském veletrhu, který byl ještě hodně poznamenaný restrikcemi a obavami z covidu,“ hodnotila Markéta Hejkalová.

Ocenění za nejlepší knihy převzali zástupci několika nakladatelství. „Odborná porota tvořená knihovníky a pracovníky kulturních institucí Kraje Vysočina, jejímž předsedou byl Jaroslav Císař, vybrala vítěze ceny Kraje Vysočina, ceny města Havlíčkova Brodu a ceny Tiskáren Havlíčkův Brod, a. s.

Cenu Kraje Vysočina  získal titul Míla Doleželová, věnovaný malířce monumentálních pláten. Napsala ji Alena Mizerová a kolektiv, vydalo nakladatelství Masarykovy univerzity Munipress.

Porota velmi kladně ohodnotila též publikaci Ateliér Ex Jana Exnara a Vcházení do obrazů Josefa Jambora.

Cenu města Havlíčkova Brodu získala kniha Antona Sundina Kapradiny, vydaná nakladatelstvím Kazda. Do užšího výběru postoupily i knihy  Jaromíra 99 Mimosezóna (vydal Host),  Drobky v peřinách Petry Varaďové a Marie Maderové (vydala Jota) a kniha Jiřího Junga Příběh budovy R, vydaná Ostravskou univerzitou.

Cenu Tiskáren Havlíčkův Brod, a. s., získala kniha Markéty Vítkové a Michaely Míkovcové Maruška a motýli, vydaná Spolkem pro Sedlčansko a Královéhradecko. Další v pořadí byla kniha Petra Nikla Hroch (vydal Meander) a kniha Marie Kútové Třináct pohádek (nakladatelství Pampeliškov).

Cenu posluchačů Českého rozhlasu Vysočina a čtenářů Krajské knihovny Vysočiny získala kniha Stanislava Mikuleho a Milana Šustra Sanitiniho hvězda z nakladatelství Tváře. Velký počet hlasů získaly i publikace Martina Kmetě a Jiřího Hudce Čarovné Žďárské vrchy (nakladatelství CBS) a Herálečtí výtvarníci (vydala obec Herálec pod Žákovou horou). Další informace najdete na stránkách Krajské knihovny Vysočiny,“ dodala ředitelka veletrhu.

Vedle toho udělila Česká astronomická společnost cenu Littera Astronomica, kterou získala publicistka a autorka vědeckých rozhovorů Jana Žďárská z Fyzikálního ústavu AV ČR.  

Novou cenu Talent roku udělila agentura Mám talent americkému autorovi Michaelu Shaheenovi za román o Karlu IV. Pátá královna, který do češtiny přeložila Veronika Volhejnová. Více zde.

Mezi mnoha autory představily své knihy také Markéta Hejkalová (uprostřed) a Kateřina Tučková (vpravo)

„Součástí veletrhu byl i autorský prodej pro Ukrajinu, pořádaný Českým centrem mezinárodního PEN klubu a Krajskou knihovnou Vysočiny. Iniciátorkami projektu byly spisovatelky Lidmila Kábrtová a Alena Mornštajnová, knihy věnovalo a prodávalo 45 autorů a také nakladatelství Host, Albatros, Karolinum, Hejkal a další. Prodalo se 122 knih za celkem 24 400 Kč. Nakladatelka Lucie Řehoříková (Větrné mlýny) po dohodě s předsedou ukrajinského PEN klubu Andrijem Kurkovem předá peníze ukrajinským spisovatelům, kteří se kvůli válce octli v nouzi. Všem zúčastněným děkujeme,“ uzavřela Markéta Hejkalová.33. Podzimní knižní veletrh se bude konat 6. a 7. října 2023.  

  • Facebook
  • Twitter