Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Karel Doležal slaví sedmdesátiny výstavou v Havlíčkově domě

/
/
/
756 ZobrazeníHavlíčkobrodský rodák Karel Doležal, jeden z originálních malířů Vysočiny, slaví sedmdesátku. Jeho jubileum připomíná výstava v havlíčkobrodském muzeu, která ukazuje tvorbu zakotvenou v rodném kraji. Výstava byla prodloužena do neděle 11. října.

Vyučil se malířem pokojů. V 70. letech se v Praze živil jako hospodský. Třikrát usiloval o přijeti na Akademii výtvarných umění.
V rámci přípravy chodil od roku 1972 na pražskou Lidovou malířskou akademii, kde ho ovlivnil malíř Petr Hana. Tam se formovalo Doležalovo vnímání krajiny. Absolvoval dvouletý kurz restaurováni kamene a pracoval v Národní galerii v Praze. V roce 1986 se vrátil a působil na Vysočině jako restaurátor. V jeho tvorbě jsou nejčetnější krajiny, které v pozdějších letech prolínají až abstrakci. Je ale také autorem zátiší, portrétů a biblických námětů. Pracuje akvarelem olejem. Opakované vystavoval v Havlíčkově Brodě, ale i v Praze.

Po pádu komunismu vedl místní křesťanské společenství jako pastor. S Rodinou žije v Perknově. Jeho malby na výstavě doprovází kovářská tvorba jeho otce Františka Doležala (1927-2011). Vyučil se kovářem ve Veselém Žďáře. V padesátých letech koval koně na státním statku na Rozkoši, pak pracoval v různých podnicích. Realizoval řadu prací z umělecké kovařiny ve městě a okolí. Na výstavě je zastoupen svíčky, které svými elementárními tvary prozrazuji autorův cit pro materiál vkus.

Třetí generaci výtvarníků mezi Doležaly představuje nejmladší Karlův syn David (* 2011). O tom, že má talent, se může přesvědčit každý návštěvník výstavy

I v rodině. Karel Doležal patří k pokorným výtvarníkům, za jehož snivými, hlubokými, často až lapidární krajinami je cítit viru v Boha Stvořitele,

  • Facebook
  • Twitter