Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Jsem tu pro všechny zdravotníky, kteří mě o pomoc požádají, říká peer pracovník novoměstské nemocnice

/
/
/
164 ZobrazeníV novoměstské nemocnici je nově pro zdravotníky k dispozici takzvaný peer pracovník. Je jím zdravotní laborantka z hematologického oddělení Veronika Václavková. Coby peer pracovník poskytuje individuální či skupinovou podporu po profesně nadlimitní zkušenosti, kterou zdravotnický pracovník prožil.

V situacích, při nichž došlo k psychickému zasažení zdravotníků, nejčastěji při výkonu práce, ať už jde o akutní událost nebo o chronické přetížení. Peer pracovník poskytuje základní psychickou podporu, normalizuje akutní stresovou reakci a obnovuje duševní rovnováhu.

„Mohou se na mě obracet všichni zdravotníci, kteří si v rámci zaměstnání prošli náročnou nadlimitní stresovou situací. Nebo ti, kteří jsou vystaveni dlouhodobému zatížení. Pro každého bude nadlimitní stresová situace jiná. Obecně mohu jmenovat například mobbing/bossing neboli psychoteror na pracovišti, pocit bezmoci nebo viny, napadení zasahujícího zdravotníka, péči o agresivního pacienta, úmrtí rodičky nebo například porod mrtvého plodu. Kolegové se ale na peery obracejí také s obtížemi osobního charakteru,“ říká Veronika Václavková.

Proč jste se rozhodla stát se peer pracovníkem?  
Už v době pandemie covidu jsem vnímala, že jsme všichni unavení a podráždění. Když jsem si zjišťovala, jaké má vlastně zdravotník u nás v organizaci možnosti podpory, zjistila jsem, že to jsou služby psychologa, případně nemocničního kaplana. Obě možnosti ctím, ale chtěla jsem dát kolegům i další možnost na výběr. 

Jste také zdravotník, prošla jste i vy nějakou traumatizující zkušeností?
Ano, prošla jsem si akutní stresovou reakcí. Bohužel jsem tehdy o službě kolegiální podpory nevěděla, a musela jsem se s tím vypořádat sama.

Co všechno musí peer pracovník vědět a znát?  
Zdravotník musí absolvovat kurz Peer program péče a podpory zdravotnickým pracovníkům – strategie zvládání psychicky náročných profesních situací. V kurzu jsem se naučila naslouchat druhým, pracovat s emocemi a lépe zvládat stresové situace. Poté i základy takzvané první psychické pomoci, tedy poskytnutí podpory zasaženému zdravotníkovi bezprostředně po prožití náročné situace. Dále je výhodné registrovat se v Systému psychosociální intervenční služby ČR (SPIS).  

Pomáháte zdravotníkům s péčí o jejich duševní zdraví. Jak si udržujete vy to vaše?  
Ráda chodím do posilovny, běhat, na box. Někdy jsem ale ráda i za to, že si mohu jen tak sednout s dobrou knihou. A samozřejmě dbám na dobré jídlo a dostatek spánku. 

Na vás se mohou obrátit i lidé, kteří se setkali například s extrémně devastovanou obětí, pocitem bezmoci a viny, kteří byli v kontaktu s pachatelem trestného činu nebo zažili profesní pochybení či selhání zdravotníka. To vše jsou situace, jež dokážou člověku obrátit život vzhůru nohama. Jak postupujete, když se na vás někdo s tak závažnými problémy obrátí?
Na tomto místě bych nejprve ráda vymezila pojmy. Pokud se do takových situací dostane kolega-zdravotník, hovoříme o kolegiální podpoře, kterou poskytuje peer. Pokud něco takového prožije nezdravotník, může se obrátit na interventa, kterými disponuje SPIS. Ale zpátky k otázce. Pokud zasažený sebere odvahu, a ozve se mi, jsem za to ráda. Nejprve se dohodneme na formě kontaktu, který by mu vyhovoval. Může to být osobně, to ovšem nemusí být vždy pro zasaženého zdravotníka příjemné. Může mě také kontaktovat na WhatsAppu, mailem nebo si můžeme zavolat. Jestliže si bude přát zůstat v anonymitě, zcela to respektuji. Pak jej vyslechnu, co se stalo, co ho trápí, poskytnu mu bezpečný prostor pro to, aby mohl dát průchod emocím. Společně se následně pokusíme vymyslet, jak tuto situaci zpracovat, a jak zvládnout návrat do práce.

Stává se, že na nějaký problém nestačíte? A jak to pak řešíte? 
Pokud spolu se zasaženým zdravotníkem zjistíme, že na problém nestačíme, přemýšlíme, na koho jiného by se mohl obrátit. Může to být psycholog, vztahový poradce, dluhová poradna a mnohé jiné. Když bude mít zájem, mohu i poskytnout kontakty. 

Poskytujete pomoc i zdravotníkům zvenčí, mimo novoměstskou nemocnici?
Osobně se mi to ještě nestalo, přece jenom funguji takto velmi krátce. Jsem tu ale pro všechny zdravotníky, kteří mě o pomoc požádají.

A ještě poslední otázka. Je tato služba pro zdravotníky zpoplatněná?
Zdravotník, který se rozhodne tuto službu využít, nic neplatí.

  • Facebook
  • Twitter