Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Jihlava ocenila nejlepší sportovce Jihlavska za rok 2019

/
/
/
957 ZobrazeníVe Velké gotické síni jihlavské radnice se v pondělí 1. června odpoledne sešli členové vedení města společně se sportovci z celého okresu. Rozdávala se ocenění za nejzářivější sportovní úspěchy v loňském roce a také ceny primátorky za přínos pro sport v Jihlavě.

Ceny primátorky získala atletka Marie Pytlíková a hokejista Stanislav Neveselý. Nejlepšími sportovci Jihlavska byli vyhlášeni na prvním místě plavkyně Lucie Janýrová, na druhém místě hokejista Tomáš Chlubna a na třetím místě basketbalista Martin Novák. Trenérem roku 2019 se stal Petr Pešout z Basketbalového klubu Jihlava a loňským nejlepším sportovním kolektivem se stal A tým mužů FC Vysočina Jihlava.

V anketě Domu dětí a mládeže nejlépe uspěly v kolektivech štafeta dívek JPK Axis ve složení Nikol Štorková, Aneta Matulová, Simona Ščepánová a Eliška Jirková, mezi jednotlivci do 15 let byla nejúspěšnější Sára Macková z Kickbox klubu Reborn Jihlava. Ve čtenářské anketě Jihlavských listů uspěli strongman Ludvík Lang a ženský kolektiv fotbalistek FC Vysočina Jihlava.

Ceny sportovce Jihlavska se letos předávaly už po dvacáté v řadě, a přestože by toto významné jubileum zasloužilo velkou společenskou oslavu, uskutečnilo se kvůli nedávné pandemii koronaviru v komornější, přesto přátelské atmosféře. Minutou ticha všichni zúčastnění uctili nedávno zesnulého závodníka a dlouholetého trenéra atletů Jiřího Švece.

Kompletní výsledky 20. ročníku ankety Sportovec Jihlavska 2019

Cena Primátorky Statutárního města Jihlavy za přínos pro sport v Jihlavě

Marie Pytlíková
S atletikou začínala na základní škole v Moravských Budějovicích plněním odznaku všestrannosti. První seznámení s technikou atletiky, a to především vrhačských disciplín, zažila až v 16 letech ve Znojmě, kde tehdy trénovala. V oddíle nebylo družstvo žen, a tak začala závodit za Zbrojovku Brno ve 2. lize. V té době se rozhodovala, zda zůstane v Brně nebo půjde trénovat do Vítkovic. Na závodech v Olomouci se seznámila s atlety z Jihlavy, a protože jedna koulařka ze Znojma za Jihlavu již závodila, rozhodla se odstěhovat do Jihlavy. Pod vedením trenéra Jaroslava Mezery družstvo žen dokonce jeden rok závodilo v 1. národní lize. Mimo závodění také absolvovala školení trenérů 3. třídy a začala se věnovat trénování vrhů. Po několika letech si na Fakultě tělesné výchovy a spotu v Praze dodělala trenérskou dvojku. Postupně přišly první úspěchy, především Lída Karásková, která při své účasti na mistrovství republiky v hodu oštěpem v Plzni překonala 40 m. Výbornou atletkou byla i Hanka Homolová v disku, Andrea Blažková a Hanka Starková v disku a kouli. Obě reprezentovali tehdejší Československo na mezinárodních závodech. Mezi její další úspěšné svěřence je možno zařadit Michala Beránka, který každý rok reprezentoval Atletiku Jihlava na MČR v kouli, disku a oštěpu. Později i Václav Vácha, který hodil přes 57 m. Postupně se začala více věnovat technice oštěpu. V současné době její svěřenkyně Tereza Škarková hodila oštěpem výkon 47,57 m a zařadila se do dorostenecké reprezentace ČR. Mimo trenérské práce pro Atletiku Jihlava je předsedkyní rozhodčích při Krajském atletickém svazu Vysočina, republikovým instruktorem rozhodčích a ústředním rozhodčím.

Marie Pytlíková

Stanislav Neveselý
V roce 2008 byl uveden do Síně slávy českého hokeje. V letech 1959–64 nastupoval za Spartu Prahu a následně za Duklu Jihlavu, kde v roce 1967 ukončil aktivní kariéru. Od roku 1965 byl mladším trenérem Dukly Jihlavy. Společně s Jaroslavem Pitnerem dovedli Jihlavu osmkrát k titulu mistrů republiky (1967–72, 1974 a 1978). Další tři tituly (1983–85) získal již s pomocí Jaroslava Holíka, jako starší trenér. V letech 1973–79 byl trenérem reprezentačního B-mužstva ČSSR, roku 1979 přešel k A-mužstvu, kde plnil funkci pomocného trenéra. V roce 1985 československá reprezentace získala na pražském turnaji zlaté medaile. Pak u reprezentace na chvíli skončil, až do roku 1988, kdy se opět vrátil k funkci pomocného trenéra. Od roku 1990 plnil jeden rok funkci hlavního trenéra. Poté reprezentaci opět opustil. Zatím poslední funkci u reprezentace zastával v letech 1993–94, kdy byl pomocným trenérem Ivanu Hlinkovi. Vystudoval univerzitu třetího věku, kterou absolvoval s prací na téma sta let hokeje v Česku.

Bedřich Ščerban a Stanislav Neveselý

Anketa Domu dětí a mládeže Jihlava: Kolektiv roku 2019 do 15 let

Štafeta dívek JPK Axis
Trenér: Alena Nývltová
Štafeta dívek ve složení Nikol Štorková, Aneta Matulová, Simona Ščepánová, Eliška Jirková získala v roce 2019 dvě stříbrné medaile na mistrovství ČR. Na letním MČR ve Zlíně vybojovala děvčata stříbrnou pozici na 4×50 m volný způsob a ve stejné disciplíně se staly na zimním mistrovství v Mladé Boleslavi rovněž vícemistryněmi republiky.

Anketa Domu dětí a mládeže Jihlava: Sportovec roku 2019 do 15 let

Sára Macková – Kickbox klub Reborn Jihlava
Trenér: Josef Bílek
Medailové úspěchy v roce 2019, disciplíny Pointfighting a Lightcontact:
2x zlato, 2x stříbro Mistrovství světa v kickboxu WTKA, Itálie, Carrara
5x zlato Mistrovství ČR Jihlava
2x zlato, 1x stříbro Kosacup Praha
2x zlato, 1x bronz Bohemia Open Kadaň
2x stříbro Junior Challenge WAKO, Mattersburg, Rakousko
2x bronz, Světový pohár WAKO, Innsbruck, Rakousko
2x zlato German Open WAKO, Mnichov, Německo

  1. místo: Natálie Králová – Kickbox klub Reborn Jihlava
  2. místo: Sabina Horáková – JPK Axis Jihlava

Čtenářská anketa Jihlavských listů – kategorie jednotlivec

Ludvík Lang
Je novou hvězdou českého strongmansportu. V roce 2019 obhájil druhé místo na mistrovství České republiky ve váhové kategorii do 105 kg. Vytvořil několik osobních rekordů, například 444 kg při mrtvém tahu z bloků. Na mistrovství světa dvojic obsadil 7. místo, na evropském šampionátu skončil osmý. To vše navzdory dlouho pauze způsobené zraněním kolene.

Čtenářská anketa Jihlavských listů – kategorie kolektiv

FC Vysočina Jihlava ženy
Obhájkyně loňského prvenství ve čtenářské anketě. Na jaře postoupily z divize do moravskoslezské ligy, kde se jako nováček prezentovaly vynikajícími výkony. Po podzimní části jim patřilo 3. místo, v poháru postoupily do 3. kola. Naději na boj o další postup sebrala Jihlavankám pandemie koronaviru.

Anketa Česká unie sportu – Trenér Jihlavska za rok 2019

Petr Pešout – Basketbalový klub Jihlava
Dlouholetý trenér jihlavských basketbalistů dosahuje se svými týmy ve veliké konkurenci velkých klubů skvělé výsledky. Po parádních výsledcích mužů v roce 2018, pokračoval v úspěšném tažení i v roce 2019, kdy dosáhl se svými svěřenci v kategorii chlapců U13 na 4. místo v Národním finále.

Anketa Česká unie sportu – Sportovní kolektiv Jihlavska za rok 2019

FC Vysočina Jihlava – muži A

Tým trenéra Radima Kučery – FC Vysočina Jihlava – dosáhl v roce 2019 na 2. místo ve druhé lize a v jarním barážovém souboji o postup do nejvyšší soutěže tým velmi těsně a smolně nestačil na Karvinou. V podzimní části ročníku 2019/20 obsadil 2. místo. V roce 2019 tým dosáhl rekordního bodového zisku v domácích zápasech, kdy ztratil pouhých 5 bodů z celkových 45 možných. Na podzim 2019 tým FC Vysočina Jihlava zvítězil ve všech 8 domácích duelech.

Anketa Česká unie sportu – Nejlepší sportovec za rok 2019

Lucie Janýrová – JPK Axis Jihlava

Lucie Janýrová je členkou juniorské reprezentace ČR. Na letním MČR dorostu a dospělých dosáhla v kategorii dorostu těchto úspěchů: 1. místo 400 m VZ, 800 m VZ, 1500 m VZ, 2. místo 200 m VZ.V kategorii OPEN (dospělých) si vybojovala 2. místo na 800 m VZ, 3. místo 400 m VZ, 1500 m VZ. Na Zimním MČR dorostu a dospělých vyhrála v kategorie dorostu – 1. místo 400 m VZ.

  1. místo Tomáš Chlubna – HC Dukla Jihlava
  2. místo Martin Novák – Basketbalový klub Jihlava
Všichni ocenění
  • Facebook
  • Twitter