Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Jihlava bude hostit velkou historickou konferenci

/
/
/
1044 ZobrazeníVe středu 29. ledna přivítá Jihlava přední české historiky a badatele. V gotickém sále jihlavské radnice se uskuteční konference Iglavia historica – exempla trahunt.

Při příležitosti konference bude vystaven originál latinské listiny stavebního řádu a faksimile Gelnhausenova kodexu.
Konference je rozdělena do dvou bloků, dopoledne čekají účastníky přednášky a diskuse o historii a archeologii především s důrazem na 13. století a jihlavský stavební řád. Odpoledne bude patřit architektům a památkářům, kteří budou diskutovat o tom, jak současný ráz města ovlivnil středověk. V Muzeu Vysočiny Jihlava se uskuteční vernisáž výstavy věnované 100. výročí narození významného českého historika, archiváře a kodikologa Františka Hoffmana a v podvečer se uskuteční přednáška pro veřejnost o novinkách v historickém bádání o povaze 13. století.

„Od vydání listiny krále Přemysla Otakara II., které se říká jihlavský stavební řád, uplynulo 12. ledna 750 let. Jedná se o nejvýznamnější dokument, který výrazně ovlivnil v podstatě i současnou podobu našeho královského města,“ říká za pořadatele konference náměstek jihlavské primátorky Martin Laštovička. Konferenci pořádá statutární město Jihlava ve spolupráci s MZA v Brně- Státním okresním archivem Jihlava.

  • Facebook
  • Twitter