Horácký džbánek na zámku ve Žďáru nad Sázavou
V sobotu 10. srpna se v jabloňovém sadu Forota na zámku ve Žďáru nad Sázavou uskuteční 41. ročník tradičního hudebního folkového festivalu Horácký džbánek. V kulisách místního sadu se představí legendární rocker David Koller, Jana a Petr Ulrychovi a Javory cimbál, famózní Rozálie, Roman Horký s Kameloty a Mňága a Žďorp.
Program startuje ve 14.30 a bude pokračovat do večerních hodin. Na žďárském zámku čeká na návštěvníky nová prohlídková trasa či Muzeum nové generace. Při prohlídce muzea se dozvědí více o tvorbě Jana Blažeje Santiniho Aichela, na dohled od zámku se Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který v srpnu letošního roku slaví 30 let od zapsání na seznam UNESCO. Po prohlídce muzea mohou zájemci pokračovat na novou prohlídkovou trasu s názvem Tam a zpátky klášterem a zámkem.
Nová zámecká trasa: Tam a zpátky klášterem a zámkem
Při prohlídce se návštěvníci seznámí s historickými událostmi, které jsou vepsány do místních zdí. Dozvědí se, proč si toto místo cisterciáčtí mniši vybrali k vybudování kláštera, co vedlo šlechtickou rodinu Bočka ze Zbraslavi k jeho založení a jak se podařilo v nehostinných lesích vytvořit důležité duchovní, hospodářské a společenské centrum, které žije dodnes. Dnes o místo pečuje rodina Kinských, která nadále usiluje o odpovědnou správu svěřeného přírodního a kulturního dědictví, vytváří živé a kreativní prostředí.
Při komentované prohlídce mohou zájemci navštívit Pivovarské nádvoří a mlýn vybudovaný v 17. století, dále se zastaví u středověkých sádek, které jsou jedněmi z nejstarších stále funkčních sádek v Evropě.
Další zastávka bude na I. nádvoří, kde se nachází Mariánský sloup. Obdivovat mohou Santiniho samonosné schodiště a navštíví staré opatství s autentickým pohledem do rozestavěné budovatelské přestavby z období socialismu. Další zastávkou bude Prelatura – barokní opatství postavené dle návrhů Jana Blažeje Santiniho Aichela. Prohlídku zakončí v zámeckém kabinetu, který je zaměřený na nedávnou historii zámku.
Muzeum nové generace
Po návštěvě Muzea nové generace budou mít návštěvníci v ruce všechny indicie, které jim přiblíží nejen historii zdejšího kláštera. Dlouhé texty budou v muzeu hledat marně, vše důležité se dozvědí z audioprůvodce se sluchátky. V nich uslyší dialog malého děvčátka z dnešní doby a dávného mnicha z cisterciáckého kláštera, kteří se stanou jich průvodci. Expozice využívá kontrastu světla a stínů, animací, optických klamů, projekcí a dalších moderních nástrojů, jako jsou multidotykové tabule nebo interaktivní modely. Sahat na exponáty je v tomto muzeu přímo doporučeno. Zážitkové prvky se tu kombinují s exponáty zapůjčenými z významných českých institucí.
Občerstvit se mohou zájemci v místní kavárně, která také prošla rekonstrukcí a nabízí hostům lahodné dobroty.
Noc v herbáři nebo v barokní věži
V areálu žďárského zámku mohou návštěvníci zůstat i více dní. Noc mohou strávit v zahradníkově domku, v bývalé šlechtické akademii, ve mlýně ze 17. století nebo v barokní věži, ze které budou mít výhled na celý areál.
Šlápněte do pedálů
Okolí žďárského zámku mohou cyklisté poznávat i na kole. Stačí si stáhnout aplikaci www.nakoleipesky.cz a naplánovat si výlet přesně podle svých možností a nálady. Vyrazit mohou například k nedalekému „moři“ Vysočiny, jak bývá nazýván rybník Velké Dářko, který je největším rybníkem Kraje Vysočina. Podél něj mohou pokračovat přes Radostín do Račína. Mezi těmito dvěma obcemi mohou navštívit pramen řeky Doubravy. Cestou zpátky se mohou osvěžit u Pilské nádrže.
Letní otevírací doba Zámku Žďár
Muzeum nové generace 9.00-18.00 (soboty do 20.00)
Prohlídky zámku 10.00-17.00 (soboty v 18.30)
Každou sobotu prodloužená otevírací doba do 20.00 – poslední vstup v 19.00
Letní prodloužené prohlídky zámku, každou sobotu si navíc užijete podvečerní prohlídku zámku v 18.30. Zámecký areál je volně přístupný celý den.
Vstupenku do areálu si můžete zakoupit i online, vyhnete se tak čekání ve frontě na pokladně.