Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :

Gentlemanem silnic se stala studentka z Žižkova Pole

/
/
/
419 ZobrazeníPo dramatické dopravní nehodě, k níž došlo 6. 2. 2017 krátce před osmou hodinou ranní, vyprostila spolu s dalšími pasažéry řidiče z auta a zahájila nepřímou masáž srdce. U osmnáctiletého řidiče došlo náhle k zástavě srdce, auto narazilo do stromu, několikrát se otočilo okolo své osy přes střechu a zůstalo stát převrácené na boku. „Když jsme zůstali po nehodě v autě, chtěla jsem všechny rychle dostat ven, zkontrolovat, jestli jsou v pořádku, pomoci jim,“ popisuje své bezprostřední pocity Pavla Henzlová.

Společně s ostatními vyrazila přední sklo, aby pomohli nereagujícímu kamarádovi ven a zavolali záchrannou službu. „Zjistila jsem, že nedýchá, takže jsem ho začala ihned resuscitovat,“ vzpomíná na dramatickou chvíli Pavla. Sedmiminutovou masáží srdce a umělým dýcháním dokázala udržet mozek mladého řidiče v činnosti až do příjezdu profesionálů. Mladík se nakonec probral a zdravotníci ho převezli do Nemocnice Havlíčkův Brod.

„Pomohly mi kurzy v autoškole a hlavně ve škole, kde se tomuto tématu hodně věnují. První pomoc jsem si už mohla předtím vyzkoušet nanečisto“, vyzdvihuje Pavla užitečnost praktické výuky na víceletém Gymnáziu v Chotěboři. Tady měla možnost absolvovat krajský kurz první pomoci v rámci projektu První pomoc do škol. „S bývalým spolužákem jsem stále v kontaktu. Díky té nehodě mu zjistili vrozenou srdeční vadu a vše se tímto dodatečně vysvětlilo. Byl na operaci, dnes má budík a může v podstatě normálně fungovat,“ uzavírá Pavla. 

„Jsem rád, že se z předávání ocenění Gentleman silnic stala tradice. Poskytnutí první pomoci při dopravní nehodě totiž není v dnešní době vždy samozřejmostí. Proto si velice vážím a oceňují chování každého, kdo se v silničním provozu chová ohleduplně a není lhostejný ke svému okolí,“ dodal vedoucí územního odboru Havlíčkův Brod Pavel Nováček.

„Zachovat rozvahu a vědět si na místě dopravní nehody rady do příjezdu profesionálních záchranářů je vždy velice důležité, protože mnohdy vteřiny rozhodují o tom, zdali se podaří zachránit zraněným osobám život,“ doplnil David Hospodka, vedoucí dopravního inspektorátu Havlíčkův Brod s tím, že podobná ocenění zachránců a medializace jejich příběhů může být pro ostatní mladé lidi dobrým příkladem. 

  • Facebook
  • Twitter