Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Foto Alej Lipky v Telči Jaroslava Svobody uspěla ve fotosoutěži Alej roku 2022

/
/
/
380 ZobrazeníVítězná fotografie Aleje roku 2022 pochází z Ústeckého kraje, na druhém místě skončila fotografie aleje Lipky v Telči na Vysočině a jako třetí snímek Dubové aleje v krajinářském parku Mošnice v Pardubickém kraji.

Cílem ankety je přitáhnout pozornost veřejnosti k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Vzrostlé stromy přinášejí užitek přírodě i lidem – pomáhají například tím, že omezují hluk ze silnice, nebo omezují odnos zeminy z polí. Důležité jsou také pro orientaci řidičů při snížené viditelnosti. Ochrana stromů napomáhá přírodní rozmanitosti, tedy i živočichům, kteří v nich a okolo nich žijí. Zapojením do ankety se lidé podílí na šíření povědomí o významu alejí a stromořadí v krajině.
„Hledejte s námi nejkrásnější vznosná stromořadí, upozorněte na ty, kterým hrozí zánik, a představte nám mladé aleje, které jste sami nebo společně vysadili, a o které budete pečovat i v příštích letech” říká koordinátorka ankety Alej roku Denisa Hronová, z organizace Arnika.

„Z výhry bych měl radost především proto, že by to byla vizitka pro samotné místo a alej, kterou dlouhé roky znám a chodím tudy. Fotografie vznikla pro Geopark Vysočina, se kterým dlouhodobě spolupracuji. To ráno jsem měl v plánu udělat několik fotek dronem v okolí aleje a nedalekých lesů, ale kvůli nepřízni počasí jsem musel nedlouho po vzletu přistát. V tu chvíli mě napadlo využít alespoň dobré podmínky na zemi a udělat fotku, kterou jsem měl v hlavě již delší dobu. Pak už stačilo počkat, až někdo záběrem projde, proběhne nebo projede na kole, aby alej dostala měřítko,” glosuje druhé místo autor fotografie Aleje Lipky v Telči Jaroslav Svoboda.
Vítězné aleje si můžete prohlédnout na webových stránkách ankety.

  1. Nádražní alej u Hory svatého Šebestiána, Ústecký kraj, autorka: Petra Štelcichová;
  2. Alej Lipky v Telči, kraj Vysočina, autor: Jaroslav Svoboda;
  3. Dubová alej v krajinářském parku Mošnice, Pardubický kraj, autorka: Martina Vopasková.

    Tři nejkrásnější fotografie 12. ročníku ankety Alej roku vybíralo devět patronů. Letos jimi byli – muzikálová herečka a zpěvačka Petra Vojtková, dokumentarista a fotograf Prokop Pithart, malířka a herečka Iva Hüttnerová, botanik a spisovatel Václav Větvička, scénáristka a pedagožka Marie Hrušková, spisovatelka a nakladatelka Marie Holečková – spisovatelka a nakladatelka, vedoucí Ústavu plánování krajiny Zahradnické fakulty v Lednici Mendelovy univerzity v Brně Petr Kučera, fotograf Jan Cága a ředitelka AUDIT DANĚ CZ, s. r. o. (generální sponzor ankety) Jana Moučková.

  • Facebook
  • Twitter