Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Festival dokumentů Ji.hlava se prodlužuje a otevírá se místnímu publiku

/
/
/
221 ZobrazeníMezinárodní festival filmů Ji.hlava se letos prodlužuje z šesti na deset dní. Kromě celého týdne obsáhne i dva víkendy a nabídne divákům a divačkám větší komfort a více filmových repríz.

Osmadvacátý ročník Ji.hlavy potrvá nově deset dní. „Festival narazil v roce 2022, podobně jako v posledním předcovidovém ročníku, na limity infrastruktury města Jihlavy a Kraje Vysočiny. Proto jsme před dvěma roky začali připravovat projekt jeho prodloužení, které nám uvolní ubytovací kapacity pro diváky a divačky, umožní reprízovat filmy, ale do budoucna umožní i další inovace a rozvoj,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka. „A jsem moc rád, že jsme v tom našli partnery v městu Jihlava a Kraji Vysočina,“ upozorňuje.

„Festival se během své téměř třicetileté historie mnohokrát rozrůstal, v roce 1997 začínal v jednom kině a trval tři dny,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka. „Věřím, že se letos na festivalové projekce dostane i mnoho Jihlaváků a Jihlavaček, stejně jako diváků z regionu, kteří v minulosti získali pocit, že to je složité. Těším se, že festival ještě více otevřeme místnímu publiku, třeba i včetně žáků a žaček základních a středních škol. Zvýšené kapacity chceme také využít k oslovení znevýhodněných skupin: od lidí s hendikepem, přes seniory a seniorky až třeba po rodiče s dětmi,“ dodává Marek Hovorka.

Filmový program bude probíhat plnohodnotně po celou dobu festivalu – každý den se tak publikum může těšit na slavnostní premiéry nebo na debaty s tvůrci a tvůrkyněmi po filmu. „Filmy uvedeme obvykle dvakrát. Divácky nejatraktivnější až čtyřikrát. Věříme, že se tak do kina na film se dostane pohodlně každý,“ vysvětluje Hovorka a dodává, že na koncepci prodloužení festival pracuje poslední dva roky. „Navazujeme na loňský nový systém online rezervací, který pomohl pohyb na festivalu zpříjemnit. Ten byl prvním krokem k prodloužení,“ uvádí Marek Hovorka.  

Akreditace i samostatné vstupenky

V nabídce jsou akreditace na celých deset dní festivalu nebo na jeho první či druhou polovinu.

První polovina přinese Ji.hlavu dětem a program pro nejmenší, druhá pak Ji.hlavu Vibes, která nabídne program dospívajícím. Inspirační fórum bude rozloženo do obou víkendů a navíc chystá pro návštěvníky a návštěvnice tři bloky, během kterých budou mít možnost ve skupinách diskutovat v rámci „participativního shromáždění“ o tématech Inspiračního fóra.

Stále bude také možné zakoupit si i vstupenky a přijít třeba jen na jednu projekci nebo debatu. Podobně jako v loňském roce budou k dostání vždy na daný den ve festivalovém centru na Masarykově náměstí.

Program pro filmové profesionály a profesionálky nebo třeba Etická konference bude probíhat od úterý do pátku, takže o víkendech se ubytovací kapacity uvolní pro návštěvníky a návštěvnice. Na loňskou Ji.hlavu se akreditovalo 5 320 lidí, z toho 1 200 bylo právě filmových profesionálů a profesionálek. 

Hledá se nejlepší dokumentární kniha

Cenu o nejlepší dokumentární knihu vyhlásí Ji.hlava i letos. Cílem soutěže je pomoci šířit povědomí o knižní dokumentární tvorbě a upozornit na výrazný, ale dosud opomíjený kulturní proud. Vítězná kniha bude vyhlášena na slavnostním zahájení 28. MFDF Ji.hlava a odměněna částkou 30 tisíc korun. Výtisky přihlášených titulů budou po soutěži zařazeny do knižního fondu Centra dokumentárních filmů v Jihlavě.

Jarní zvýhodněné akreditace na 28. MFDF Ji.hlava (25. 10.–3. 11. 2024) budou v prodeji do 30. června. Za akreditaci je možné zaplatit i více – a podpořit tak festival.

Více na www.ji-hlava.cz nebo na Facebooku a Instagramu.  

  • Facebook
  • Twitter