Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Dvě trafostanice v Bystřici nad Pernštejnem zdobí okatá a zamotaná elektřina

/
/
/
960 ZobrazeníNa jaře letošního roku vyhlásilo město Bystřice nad Pernštejnem se společností E.ON Distribuce soutěž o nejzajímavější grafický návrh na dvě budovy trafostanic. Jako nejoriginálnější byly vybrány dva návrhy, Zamotaná elektřina Amálie Dudové pro trafostanici v ulici Nádražní a Okatá elektřina od Alžběty Špačkové pro trafostanici v Tyršově ulici.

Malování trafostanic proběhlo na přelomu července a srpna. Proč zamotaná elektřina? Patnáctiletou Amálii Dudovou napadlo ztvárnit světlo ze zářivek, které se v její představě prolíná a zamotává, proto zvolila pro svůj návrh tento název.

O čtyři roky mladší Alžbětka Špačková si zase ve své fantazii představila takové okaté mimozemšťany, kteří vylézají ze zásuvek a derou se nám do počítačů a televizorů a tak trochu nás špehují. Pro sebe si je nazvala slízinky.

„Naším cílem bylo oslovit širokou veřejnost a zapojit je do aktivit ve městě. Myslím, že se nám to podařilo a věřím, že budeme s energetiky spolupracovat i nadále a vzniknou další originální díla, která oživí veřejný prostor v našem městě,“ říká Karel Pačiska, starosta Bystřice nad Pernštejnem.

„Jsme rádi, že se galerie v ulicích měst a obcí rozšiřuje a vznikají originální díla. K malovaným trafostanicím se nově přidávají i malby na elektrických rozváděčích/skříňkách. První jsou vidět v Břeclavi a u veřejnosti mají velký úspěch, proto vítáme další spolupráci s vedením měst a obcí,“ vysvětluje Zuzana Oujezdská ze společnosti E.ON.

Nápad pomalovat zařízení na distribuci elektrické energie vznikl v rámci projektu E.ON Smart City před pěti lety. Dnes zdobí originální malby už osmdesát trafostanic a zpříjemňují veřejné prostranství měst a obcí od Českých Budějovic, přes Pelhřimov, Humpolec, Jihlavu, Náměšť nad Oslavou, Žďár nad Sázavou, Blansko, Břeclav, Nové Město na Moravě, Bystřici nad Pernštejnem až po Uherský Brod. Jenom v Brně jich najdeme na dvě desítky. A v plánu jsou další, třeba s použitím speciálního nanonátěru, který vykazuje mimořádně silný efekt při čištění vzduchu, je ekologický a nezatěžuje životní prostředí.

  • Facebook
  • Twitter