Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Dokument Plovka v jihlavské Dukle

/
/
/
681 ZobrazeníPromítání dokumentárního filmu Plovka, který zachycuje nejvýraznější letní divadelní projekt v Jihlavě se uskuteční ve středu 3. května od 20.00 v kině Dukla v Jihlavě.

Každý rok se na jihlavské Staré plovárně v průběhu prázdnin odehraje divadelní site-specific projekt pod vedením herce, akrobata a režiséra Jakuba Škrdly. Dokument Jana Fuchse a Vojtěcha Šouly nám přiblíží zákulisí a atmosféru tohoto projektu.

Letní projekty divadla T.E.J.P. se na Staré plovárně konají už od roku 2015. Během čtrnácti dnů se vytvoří plenérové představení, které se následovně odehraje. Autoři dokumentu zachycují na pozadí uplynulého pátého ročníku život nadšenců, tvůrců a umělců, kteří se Plovky účastní. Poukazují na pocity nadšení z divadla a setkání, které přetrvávají napříč ročníky. Důležité je poodhalení génia loci Staré plovárny, který tvůrcům často slouží jako inspirační zdroj. Autorský dokument si klade za cíl ukázat jedinečnost celého projektu a přenést jeho atmosféru na diváky.
Jakub Škrdla je dlouholetým členem souboru Horáckého divadla v Jihlavě. Ve svých jedinečných projektech propojuje živou hudbu, amatérské herce, profesionální artisty a umělce z dalších oborů. K projektu Divadlo na Staré plovárně říká: „Letní divadelní projekty mají své kouzlo. Je to místo pro setkání, sdílení společného tématu, soustředěná práce, ze
které vás nevytrhuje každodennost. Pro výtvarníky je to zkušenost plná nových materiálů, postupů, technologií. Pro muzikanty a divadelníky je to setkání, výměna zkušeností a třeba poznání toho, čím vším se ta bezedná nádoba, co se jmenuje divadlo, dá plnit. Hlavním bodem je tvorba a radost z ní, a k tomu ještě hledání a nalézání toho, co člověk vytvoří. Léto je pro tyto projekty jako stvořené. Jak pro tvůrce, tak pro diváky. Je půvabné za letního večera potkat divadelní obrazy zasazené v krajině, slyšet živou hudbu, prostě mít zážitek pod širým nebem.“

Jakub Škrdla

„Film Plovka jsme vybrali do programu CDF uvádí pro jeho bezprostřednost a zároveň efektivní způsob, jakým divákům rozkrývá zákulisí a atmosféru divadelního projektu, který nemá na Vysočině obdoby. Vedle toho se režisérům podařilo zachytit Jakuba Škrdlu a jeho ženu a dramaturgyni Barboru Jandovou, nechat je promluvit o svých inspiracích, postupech, přemýšlení o současném divadle a přesně takový filmový portrét si velké plátno prostě zaslouží,” uzavírá dramaturg CDF Přemysl Martinek.

  • Facebook
  • Twitter