Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Dobrovolníci z krajského úřadu ryli záhony a sbírali měsíček lékařský

/
/
/
443 ZobrazeníParta dobrovolníků z Krajského úřadu Kraje Vysočina se v půlce září opět dala do práce. Tentokrát nezamířili do domova seniorů nebo nemocnice, ale na zámek do Jaroměřic nad Rokytnou. Pracovnice z Denního centra Barevný svět, o. p. s., pro ně připravily hned několik úkolů – například rytí záhonů a sbírání léčivek.

Do Jaroměřic přijelo devět krajských dobrovolníků – zaměstnanců krajského úřadu, aby si vyzkoušeli činnost, do které se nejen na zámecké zahradě, ale také kavárně běžně zapojují klienti s mentálním postižením. „V rámci služby – sociální rehabilitace vedeme klienty k osvojení pracovních a sociálních dovedností tak, aby získali nebo si udrželi vhodné pracovní uplatnění,“ vysvětlila Ivana Karpíšková z Denního centra Barevný svět.

Fyzická práce dává odpočinout hlavě, navíc pomáhá

Dobrovolníci se rozdělili na dvě pracovní skupiny a dali se do práce. „Také máme usušený dobromysl, rozmarýn, majoránku a mátu, které bychom potřebovali zbavit stonků tak, aby byly připravené na míchání bylinných směsí,“ pokračovala ve výčtu pomoci pracovnice Denního centra Barevný svět. Krajánci tedy rozhodně nelenili, nejprve se muži chopili rýče a během chvilky zryli tři záhony jako přípravu na jarní výsadbu a ženy sbíraly měsíček a upravovaly záhony. „Ani druhá skupinka dobrovolníků nezahálela a usušené byliny zbavovala stonků. Přidal se i jeden klient z chráněného bydlení v Hrotovicích, který všechny bavil svými zážitky z dovolené v Řecku,“ pochvalovala si krajská koordinátorka dobrovolníků Irena Hambálková.

Přitom právě zbavování stonků prý není mezi klienty denního centra oblíbené. „Tuto práci nechce nikdo dělat. Je potřeba trpělivost a pečlivost a tu naši klienti většinou nemají,“ vysvětluje pracovnice Lenka Trnková a pokračuje: „Raději obsluhují a komunikují s hosty v kavárně, to jim jde výborně.“ A o tom se přesvědčili i samotní dobrovolníci, po výborné kávě odjížděli s pocitem dobře vykonané práce a jistotou, že příště vyrazí do Jaroměřic přiložit ruku k dílu znovu.

Článek vznikl v rámci projektu: „Aplikace inovativních postupů v rámci sociální ochrany a prevence v Kraji Vysočina“, reg. č.: CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_007/0015546, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem.

  • Facebook
  • Twitter