Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Den architektury o víkendu otevře dveře jihlavských měšťanských domů

/
/
/
317 ZobrazeníHlavním tématem letošního ročníku festivalu Den architektury jsou rekonstrukce a obnovy. Program nabídne příklady zdárných řešení rekonstrukcí či obnov od drobných staveb až po urbanistické komplexy a krajinné kompozice. V Jihlavě se návštěvníci budou moci podívat například do vybraných domů na Masarykově náměstí a v Brněnské ulici.

Mottem dvanáctého ročníku festivalu je Nebourej, transformuj!, z velké části se tak zaměřuje na ekologický, ekonomický i etický rozměr architektury a výstavby a představuje příkladná řešení rekonstrukcí a revitalizací.

„Nejen v rámci Dne architektury dlouhodobě sledujeme téma udržitelnosti v architektuře, se kterým souvisí letošní hlavní festivalová sekce i další festivalová linka věnovaná zelené architektuře. Jednou z cest k udržitelnosti jsou pro nás i renovace staveb a odklon od bourání odkazu 20. století. Napříč republikou jsme svědky mazání paměti tohoto období, jejíž nahrazování nepřináší větší hodnotu. Jsme přesvědčeni o tom, že kvalitní rekonstrukce či revitalizace mohou být větším přínosem nejen pro investora, ale i pro veřejnost,“ vysvětluje zakladatelka a ředitelka Dne architektury, Marcela Steinbachová.

Paralelně se Dnem architektury probíhá letos po desáté i jeho sesterský festival Film a architektura. Kompletní program je k dispozici na www.denarchitektury.cz.

Akce 1: Hurá do měšťanských domů!

Sraz: Masarykovo náměstí 18, Jihlava
sobota 1. října, 10.00 a 16.00, vstup zdarma, omezená kapacita. Nutná rezervace na GoOut.cz

Archeolog Marek Peška a Šimon Kochan, památkář Jiří Neubert a architekt Vratislav Zíka provedou vybranými domy s rozdílnými charaktery a spletitým stavebním vývojem a seznámí s výhodami i úskalími jejich oprav a užívání v historickém centru města. Různé dispozice a styly bude možné společně prozkoumat v domech na Masarykově náměstí 18, 19, 23 a v Brněnské ulici 6 a 8.

Akce 2: Měšťanské domy – přednáška

Sraz: Masarykovo náměstí 18, Jihlava
sobota 1. října, 14.00, vstup zdarma

S hodnotami a možným fungováním historických domů v městském majetku nás seznámí odborníci v rámci přednášky a následné diskuze přímo v interiérech domu na Masarykově náměstí 18. Za účasti archeologů Marka Pešky a Šimona Kochana, památkáře Jiřího Neuberta a architektů Karla Havliše, Vratislava Zíky a Martina Laštovičky budou představeny také závěry projektu Fakulty architektury VUT v Brně, který mapoval stavební vývoj vybraných objektů a během něhož studenti vytvořili návrhy citlivých obnov a využití vybraných domů.

Obě akce volně navazují na probíhající venkovní výstavu Jihlavské historické domy, která je dočasně instalovaná v centru města. Spoluorganizátorem je KRUH, Den architektury, Fakulta architektury VUT v Brně, Archaia Brno, z. ú. – Pracoviště Jihlava a Brána Jihlavy. Akce je spolufinancována Statutárním městem Jihlava.

  • Facebook
  • Twitter