Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Černobyl – spící peklo – přednáška v Havlíčkově Brodě

/
/
/
873 ZobrazeníKrajská knihovna Vysočiny (KKV) uspořádala ve velkém sále Staré radnice v Havlíčkově Brodě v pondělí 2. března cestopisnou přednášku s cestovatelem, novinářem a fotografem Tomášem Kubešem pod názvem Černobyl – spící peklo.

Návštěvníci besedy byli seznámeni s katastrofou v černobylské jaderné elektrárně, ke které došlo v časných ranních hodinách v sobotu 26. dubna 1986. Míra radiace, která se rozšířila do okolí, byla stokrát silnější než atomové bomby, které na konci 2. světové války shodily Spojené státy americké na Japonsko. Jak to vše proběhlo, co se stalo po výbuchu, jak to vypadá dnes v zakázané zóně a příběhy lidí, kteří neměli žít, nebo naopak si na sklonku života vybrali zakázanou zónu jako svůj domov, o tom všem velmi zasvěceně vyprávěl Tomáš Kubeš, který poprvé navštívil následky katastrofy před 17 lety. Od té doby tam byl ještě třikrát. Naposledy v únoru letošního roku.
Po havárii byly kontaminovány rozsáhlé oblasti Ukrajiny, Běloruska a Ruska. Široké okolí elektrárny, včetně blízkého města Pripjať, bylo evakuováno a změněno v uzavřenou zónu. V období 1986–2000 došlo k přesídlení více než 350 000 lidí. Budova reaktoru byla ještě v roce 1986 obestavěna , který měl zamezit další kontaminaci okolního prostředí. V letech 2010–2019 byl postaven nový kryt, který obklopuje ten původní.
Je obtížné přesně určit počet úmrtí způsobených událostmi v Černobylu – odhady se pohybují od 31 zemřelých (přímo při havárii a do tří měsíců po ní) až po bezmála milion.
Tomáš Kubeš se chystá na další cestu do Černobylu v červnu 2020. Kdo má zájem podívat se osobně, může využít služeb cestovních kanceláří. Černobylská oblast se v posledních letech stává jedním z nejexponovanějších turistických lákadel Ukrajiny. Uzavřená zóna obklopující reaktor číslo čtyři, který na konci dubna roku 1986 způsobil největší jadernou katastrofu v historii lidstva, za rok 2019 přivítala na sedmdesát tisíc lidí.

„V pondělí 6. dubna 2020 bude přednáška MUDr. Čiháka o jeho putování s manželkou na koních po Altaji,“ pozvala Ludmila Bouchnerová na další z mnoha akcí KKV.

  • Facebook
  • Twitter