Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Centrum Masarykovy univerzity v Telči slaví 10 let od slavnostního otevření

/
/
/
490 ZobrazeníV neděli 11. dubna uplyne deset let od slavnostního otevření Univerzitního centra v Telči po kompletní rekonstrukci, kterou prostory prošly v letech 2009 až 2011. Masarykova univerzita tehdy investovala do opravy jedné z nejvýraznějších telčských budov více než 150 milionů korun, z velké části získaných v rámci druhé výzvy Finančních mechanismů EHP/Norska (tzn. Norských fondů).

Projekt Telč – rehabilitace bývalého jezuitského areálu – Středoevropské centrum pro kulturní dědictví byl největším projektem svého druhu. Masarykova univerzita získala v Telči, a tím i v Kraji Vysočina, svůj pevný bod, který má společenský dopad na dění v regionu, a s využitím a rozvojem Univerzitního centra počítá i ve svém Strategickém záměru na období 2021-28, kde je součástí řady aktivit chystaných v rámci Kulturního centra Masarykovy univerzity.

V posledních letech se podařilo prostory více otevřít i pro telčskou veřejnost. Telč tak získala v podobě nádvoří a univerzitní kavárny nejen příjemné prostředí, ale ve společné produkci univerzitní knihovny a našich partnerů a kolegů, zejména z telčské pobočky NPÚ či Muzejního spolku a Muzea Vysočiny Jihlava, také řadu kulturně-vzdělávacích akcí.

„Právě spolupráce s institucemi v Telči představuje potenciál do budoucna. Partnerem je město Telč, bez kterého by působení univerzity v Telči nemělo smysl. Společné projekty ale chystáme i s dalšími institucemi. Již v roce 2018 jsme podepsali memorandum o spolupráci šesti významných vzdělávacích a výzkumných institucí (Masarykovy univerzity, Dunajské univerzity v Kremži, Českého vysokého učení technického v Praze, Slovenské technické univerzity v Bratislavě, Národního památkového ústavu a Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR). Tím byl formálně dokončen vznik úspěšného, mezinárodně a oborově široce rozkročeného projektu SCOLA TELCZ. Obdobnou blízkou formu kooperace stvrdila také dohoda o spolupráci mezi Krajem Vysočina, Spolkovou zemí Dolní Rakousko, Dunajskou univerzitou v Kremži a Masarykovou univerzitou, podepsaná v rámci setkání čtyř hejtmanů v Telči v loňském roce,“ popisuje Jaroslav Makovec, ředitel centra.

V průběhu deseti let proběhlo v Univerzitním centru více než 950 vzdělávacích či kulturních akcí, z toho skoro polovina byla vícedenních. „Ubytovali jsme přes deset tisíc návštěvníků, opět většinou na více než jednu noc. Řada akcí se stala tradičními. Za všechny jmenujme: Francouzsko-českou hudební akademii, konferenci Hodnocení kvality vysokých škol (HKVŠ), konferenci pro mladé právníky (COFOLA), Letní jazykové kurzy, školu pro pedagogické pracovníky Kraje Vysočina, Diplomatickou akademii, The John Marshall Law School a další,“ vypočítává Jaroslav Makovec.

Masarykova univerzita provozuje v Telči už od roku 2006 Univerzitu třetího věku. „Přestože v posledním roce byla vzhledem k protiepidemickým opatřením přerušena, v rámci naší univerzity patří telčská U3V k respektovaným a oceňovaným projektům. Jsme na naši Univerzitu třetího věku velmi pyšní. Nejen vzhledem k počtu posluchačů (skoro sto pravidelných, někdy i z dalekého okolí, např. Znojmo, Nové Město na Moravě apod.), zaměření a kvalitě výukových programů ze strany telčské pobočky Národního památkového ústavu, ale i k velkému kulturnímu a společenskému přínosu pro celý region a těšíme se na její další rozvoj, jakmile to bude jen trochu možné,“ dodává Jarolav Makovec.

  • Facebook
  • Twitter