Ani vedro koníky nezastavilo. V SeneCura SeniorCentru Chotěboř chodí za klienty až do pokoje
Blízkost zvířat a kontakt s nimi může působit jako balzám na duši. To je jeden z důvodů, proč se v SeneCura SeniorCentru v Chotěboři využívá v péči o klienty také hipoterapie – práce s terapeutickými koníky.
V chotěbořském domově pro seniory už tradičně spolupracují se Statkem Lesolg a Monikou Fárkou, která domov pravidelně navštěvuje. „Tentokrát, během horkého léta, přijela klienty rozveselit s klisnou Lindou,“ říká aktivizační pracovnice Jana Dlouhá.
Monika Fárka je zdravotní sestra s osvědčením pro hipoterapii v psychologii a psychiatrii (HTP) a kurzem cvičitele jezdectví.
Díky návštěvám mají klienti možnost se s koníky potkat ve společných prostorách domova a pohladit si je. Pro imobilní klienty je pak často milým překvapením, když za nimi dorazí až do pokoje.
„Vzhledem k počasí jsme se s klienty sešli na zahradě, kde si mohli Lindu pohladit. Návštěva na pokoji u klientů na lůžku ale nesměla chybět,“ doplňuje Jana Dlouhá.
HTP je terapie, která využívá specifickou triádu terapeut-kůň-klient. Člověk naváže vztah snadněji se zvířetem než s dalším člověkem. Kůň se tak stává tlumočníkem mezi klientem a terapeutem. Metoda využívá specifických vlastností koně k pozitivnímu ovlivnění duševního stavu klienta.
Aktivity spojené se zooterapií jsou přínosné i pro klienty s Alzheimerovou chorobou nebo jiným typem demence. Zvířata sice neodstraní příčiny nemocí, mohou ale jejich průběh výrazně zmírnit. Svojí přítomností a kontaktem s člověkem zlepšují psychický stav
i sebevědomí a zmírňují pocit samoty.
Pro seniory je tato forma terapie vhodnou možností, jak procvičit nejen kognitivní či motorické funkce.
„Často je to pro nás i příležitost, jak se s klienty vrátit do minulosti a zavzpomínat na vlastní mazlíčky, které měli doma,“ uzavírá Jana Dlouhá.