Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

ALBAform s pobočkou ve Žďáru: dávají kovu správný tvar a podporují budoucí žurnalisty

/
/
/
288 ZobrazeníMezinárodní společnost ALBAform se může pyšnit třicetiletou tradicí ve tvarování, sváření a montáži kovových součástí pro automobilový, zemědělský a elektromobilní průmysl. Jedna z jejích poboček sídlí ve Žďáru nad Sázavou a firma je už potřetí partnerem Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského v Havlíčkově Brodě. I to je důkazem, jak její vedení myslí na společenskou odpovědnost a podporu vzdělávání.

Na 19. ročník letního kurzu pro mladé zájemce o média, kulturu, historii i současnost střední Evropy zavítala i office manažerka Andrea Chalupová, která pracuje právě pro žďárskou výrobní halu.

Andreo, jaké konkrétní kroky v ALBAformu podnikáte v oblasti firemní odpovědnosti?
V první řadě si velmi ceníme našich zákazníků, a proto vždy dbáme na to, abychom dodávali poptávané produkty včas a ve smluveném termínu plnili své závazky. Záleží nám také na našich zaměstnancích, na rovnoprávnosti všech pracovníků bez rozdílů a předsudků. Snažíme se jim vytvářet příjemné pracovní prostředí, které potřebují k výkonu práce. Dále podporujeme projekty, jako je Letní žurnalistická škola nebo Nadační fond Moravská krása.

ALBAform je jedním ze sponzorů Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského. Proč myslíte, že je důležité přispívat k výchově budoucích novinářů?
Souvisí to s tím, že zejména v posledních letech jsme se setkávali s velkou dávkou dezinformací. Myslím, že pro některé lidi může být obtížné se orientovat v informacích na sociálních sítích a v médiích. Je důležité je nejen konzumovat, ale především k nim přistupovat kriticky. Zejména na sociálních sítích, na kterých dnešní mladá generace de facto vyrůstala, se to hemží dezinformacemi. Proto je potřeba podporovat budoucí mladé novináře a ty, kdo budou dál informovat ostatní o tom, co se děje.

Jaké další projekty nebo organizace jsou s ALBAformem spojené?
Kromě Moravské krásy a Letní žurnalistické školy spolupracujeme například s Jihomoravským krajem, kde vzájemně propojujeme odborníky a technicky zaměřené školy, aby mohla probíhat výměna a spolupráce mezi jižní Moravou/Brnem a Atlantou / Spojenými státy. Majitelka a zakladatelka firmy Monika Vintrlíková je honorární konzulkou České republiky v Atlantě a spolu s manželem vedou Česko-severoamerické obchodní a kulturní komoru. Ta podnikatelům a investorům z České republiky, v případě zájmu, pomáhá s rozjezdem v Severní Americe.

Máte pobočku ve Žďáru nad Sázavou. Proč se ALBAform rozhodl vrátit do rodné vlasti??
Majitelé firmy pocházejí z České republiky, kde mají silné kořeny, proto sem několikrát ročně jezdí. Na českém trhu je hodně kvalitních pracovníků, takže máme v plánu u nás ve žďárské pobočce s jejich pomocí vybudovat inženýrské centrum, kde bychom mohli vyvíjet nové technologie. Ty by mohly být prospěšné dalšímu rozvoji našich poboček v Americe a Mexiku. A jaké je to navracet se zpátky? Je krásné, že i takové malé město na Vysočině jako Žďár může mít takovou sílu na trhu.

Majitelé ALBAformu před třemi lety založili v Břeclavi nadační fond Moravská krása. Co tento fond dělá?
Manželé Vintrlíkovi jsou břeclavští rodáci, tak mají velmi blízko k tradicím jižní Moravy. Krojům, ornamentu, cimbálové muzice, umění a kultuře vůbec. Poté, co se deset let zpátky přestěhovali do Ameriky, snažili se i nadále, aby moravské tradice žily dál, aby se na ně nezapomnělo. A tak v roce 2020 vznikl fond Moravská krása. Aby staré zvyky a dávná řemesla znala i mladá generace a aby byly propojené s moderním světem. Nadační fond sídlí ve více než 120 let staré Havlíčkově vile, kde tam pořádá výtvarné dílny zaměřené na moravské tradice a všichni, které to zajímá, se tam mohou něčemu přiučit. Také se tam konají výstavy nejen moravských umělců, přednášky a další akce. Vzhledem k tomu, že Vintrlíkovi žijí a pracují ve Spojených státech, nadační fond i tam posílá své putovní výstavy a organizuje tam workshopy malování ornamentu.

Jak se vám na letní žurnalistické škole líbí?
Prošla jsem všemi skupinami a líbí se mi tu moc. Jediné, co mě mrzí, že se nedostanu na žádnou večerní přednášku. Dívala jsem se, že jsou moc zajímavá témata se známými hosty. Každopádně mě celý projekt nadchl. Je to skvělý nápad, že se mladá generace může učit od zkušenějších, kteří se tu předtím sami vzdělávali.

Rastr:
Rodinná firma ALBAform, která se oddělila od ALBA-METAL, se už přes třicet let zabývá výrobou kovových komponentů pro automobilový, elektromobilní průmysl a zemědělství. Založili ji manželé Hana a Jan Maděřičovi. Později přebrala firmu jejich dcera Monika Vintrlíková, která se v roce 2011 s rodinou přestěhovala do Atlanty ve státě Georgie, kde založila podnik ALBAform. V roce 2020 byla Monika jmenována honorární konzulkou České republiky v Atlantě. S manželem pak založili nadační fond Moravská krása, který podporuje moravský folklór. Firma ALBAform je podporovatelem Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského, který se letos v srpnu už po devatenácté uskutečnil v Havlíčkově Brodě.

Autorka rozhovoru: Eva Kovaničová, absolventka Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského 2023

Foto z návštěvy Andrey Chalupové na Letní žurnalistické škole, autor: Jaroslav Loskot

  • Facebook
  • Twitter