Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Český lev 2025: Rodačka z Pacova se uchází o Cenu Magnesia

/
/
/
741 Zobrazení



O letošní Cenu Magnesia za nejlepší studentský film, která se uděluje v rámci Českého lva, se uchází i rodačka z Pacova Tereza Kovandová. Slavnostní vyhlášení těchto cen proběhne v rámci galavečera Českého lva v sobotu 8. března.

Ve svém animovaném filmu Humanity zpracovává Tereza Kovandová s nadhledem a humorem téma drobných lidských nešvarů, které každodenně zkouší naši trpělivost. Hlasité žvýkání, skákání do řeči či nepříjemné chrápání – to vše jsou situace, které dokážou během okamžiku vyvolat frustraci. Kovandová však tuto běžnou zkušenost přetavuje do nápaditého a osvobozujícího díla, jež divákům umožní s úsměvem a pochopením nahlédnout do světa těchto „maličkých zločinů proti klidu“. Film dává prostor i těm nejtajnějším a nejmírnějším podobám hněvu, čímž přirozeně oslovuje každého z nás.

Tereza Kovandová

Tereza Kovandová (*1992) je mladá česká režisérka a animátorka, jejíž tvorba osciluje mezi humorem a nápaditým vizuálním vyprávěním. Narodila se v Pacově na Vysočině, kde si dodnes uchovává hluboký vztah k přírodě a místním tradicím. Před patnácti lety se přestěhovala do Prahy, kde vystudovala animaci na FAMU. Studium ji výrazně ovlivnilo, poskytlo kvalitní zázemí a cenné kontakty, které dnes zužitkovává ve své profesionální dráze.

Její nejnovější krátký animovaný film Humanity si získal velký ohlas na zahraničních festivalech, kde získal několik diváckých cen. Film se zabývá každodenními lidskými zlozvyky, které humorným způsobem reflektuje. Na scénáři spolupracovala s Lukášem Hrdým a během natáčení vznikla řada vtipných momentů přímo na place.
Tereza byla za svůj snímek nominována na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film, což považuje za prestižní příležitost oslovit širší publikum. Pokud uspěje, plánuje výhru investovat do svého dalšího projektu, krátkého filmu kombinujícího animaci a hranou akci.
Vedle filmové tvorby se Tereza věnuje i ilustracím, storyboardům a návrhům charakterů. Má vlastní online obchod s autorskými tisky, které zasílá zákazníkům po celém světě. V budoucnu by se ráda zaměřila na tvorbu krátkých stop-motion projektů, maximálně minutové délky.
Její film Humanity je dostupný na portálu famufilms.cz a bude promítán ve čtvrtek 27. února v pražském Bio Oku v rámci Prague Shorts.