Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Dvacet let v Evropské unii: Příjemci z Kraje Vysočina už získali přes 11,8 miliard Kč z regionálních operačních programů

/
/
/
279 ZobrazeníEvropské finance jsou hlavní hybnou silou regionálních investic. Čtyři na sebe navazující regionální operační programy financovaly na Vysočině už 1 776 projektů. Nejvíc peněz zamířilo do dopravy, zdravotnictví a vzdělávání. Vyplývá to ze statistik Centra pro regionální rozvoj, které poslední programy administrovalo.

Více než 3,8 miliardy korun směřovalo do krajské silniční sítě a udržitelné dopravy. Téměř 1,9 miliardy, z nichž velkou část poskytl dodatečný nástroj REACT-EU (reakce EU na pandemii covid-19), přibylo ve zdravotnictví. Mateřské, základní a střední školy v regionu podpořila EU 1,7 miliardami korun.

Nejnákladnějším projektem z pohledu výše poskytnuté dotace byla stavba obchvatu Velkého Beranova s podporou více než 439 milionů. S pomocí 290 milionů z EU se také buduje obchvat v jihovýchodní části Jihlavy, 254 milionů pak získal projekt obchvatu Nové Veselí, který ulevil dopravě a zjednodušil jízdu mezi Jihlavou a Žďárem na Sázavou.

Více než 4,3 miliardy si z celkové sumy ukrojily příspěvkové organizace kraje a obcí. Téměř 2,8 miliardy inkasovaly obce, které zároveň realizovaly nejvíce projektů (1 129).

3 TOP projekty podle jihlavské pobočky Centra pro regionální rozvoj

„Projekty podpořené z regionálních operačních programů bezesporu zlepšují život v kraji a lákají sem i nové návštěvníky. Za tři nejvýznamnější považuji vybudování odborných učeben v ZŠ Nuselská, záchranu kostela sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou a novou stanici Hasičského záchranného sboru v Havlíčkově Brodě,“ vypočítává Renáta Marková, ředitelka jihlavské pobočky Centra pro regionální rozvoj.

Přírodovědné centrum v ZŠ Nuselská

S novými odbornými učebnami tu vzniklo i malé planetárium. Ve střešní nástavbě školy je multifunkční učebna se sférickým plátnem a 2 i 3D projekcí, na pochůzné střeše pak také astronomický dalekohled. V rámci projektu vznikly učebny digitálních technologií, fyziky a laboratoře fyziky a chemie. Přírodovědné centrum s planetáriem je otevřené i pro veřejnost.

Kostel sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou
Kostel v havarijním stavu prošel rekonstrukcí, včetně dřevěné konstrukce kupole s nástropní freskou od K. F. A. Teppera, které hrozilo zhroucení. Sejmuta a opravena byla i dvanáctitunová lucerna na vrcholu kopule. Po kompletní rekonstrukci kostela je návštěvníkům přístupná i jeho jižní věž, která slouží jako vyhlídková a poskytuje dechberoucí pohled do zámecké zahrady této barokní perly.

Hasičská stanice v Havlíčkově Brodě
Původní stanice se nacházela v dopravně složité lokalitě. Díky nové, prostorné a moderně vybavené stanici vybudované na vhodnějším místě ve městě, se hasiči k zásahu dostanou rychleji.

Regionální operační programy podpořily v České republice za 20 let 25 415 projektů částkou převyšující 193,7 miliard korun.

Úvodní foto: Kostel sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou, foto: Centrum pro regionální rozvoj

  • Facebook
  • Twitter