Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

V Chotěboři slavnostně otevřeli nový domov pro seniory

/
/
/
1235 ZobrazeníPři příležitosti kompletního dokončení moderního SeneCura SeniorCentra Chotěboř včetně zahrady došlo v úterý 31. srpna v novém areálu ke slavnostnímu stříhání pásky. V domově se od března postupně zabydlelo téměř 60 seniorů a počítá se s dalším navýšením kapacit.

Slavnostní otevření proběhlo za účasti radního Kraje Vysočina Jana Tourka, starosty Chotěboře Tomáše Škaryda a představitelů společnosti SeneCura. Možnost prohlédnout si domov a užít si doprovodný program využily více než dvě stovky obyvatel Chotěboře. Celou akcí provázel Vladimír Hron, který i zazpíval řadu písní.
„Chtěli jsme veřejnosti představit kompletně dokončený domov včetně krásné zahrady. Dnes zde máme k dispozici 40 míst v domově pro seniory a 40 míst v domově se zvláštním režimem pro seniory s Alzheimerovou chorobou či jiným typem demence. Příští rok by se kapacita měla navýšit o dalších 40 míst,“ uvedl ředitel domova SeneCura Jan Špidlen. V plánu je rovněž denní stacionář nebo odlehčovací služba.

Všechna lůžka jsou zahrnuta do krajské dotační sítě, takže zde zájemci platí stejně jako ve státním zařízení. Domov SeneCura totiž vznikl za podpory města Chotěboř i Kraje Vysočina a je určen právě klientům z regionu. „Konečně jsme se dočkali a já věřím, že díky zázemí skupiny SeneCura bude vše fungovat. Občané budou určitě spokojení, protože to je skutečný domov,“ uvedl starosta Chotěboře Tomáš Škaryd.
V domově aktuálně pracuje přes 40 lidí a s novými klienty se bude rozšiřovat i tým zaměstnanců – pečovatelů, sester, kuchařů a pomocného personálu. Společnost SeneCura je se 16 SeniorCentry a více než tisíc zaměstnanci předním zaměstnavatelem v pobytových sociálních službách.

Slavnostní přestřižení pásky

První klienti se v domově ubytovali letos v březnu a v současnosti zde žije 58 seniorů, zhruba polovina jich využívá služeb domova pro seniory a druhá polovina domova se zvláštním režimem pro nemocné s demencí či Alzheimerem. Mají k dispozici prostorné jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením. „Mám jen slova chvály. Mám tady kamarádky, je tady skvělá rehabilitační sestra, výborné jídlo a neskutečně empatický personál. Když to tady viděla dcera, už mě nelákala k sobě domů,“ vypráví o životě v domově 83letá Miloslava Tůmová, která zde žije od dubna. Obyvatelé mohou využívat společenské místnosti, ergoterapeutickou místnost, fitness, vybavení pro terapie a masáže nebo kadeřnictví. Specifické pro nové domovy SeneCura je vnitřní uspořádání formou domácností, kde společný prostor obývá skupina klientů, kteří se navzájem znají.

Budova SeniorCentra vyrostla během jednoho a půl roku v lokalitě Koubek na pozemku o rozloze 7 500 m² a maximálně respektuje charakter okolní rezidenční zástavby. Součástí domova je i terapeutická zahrada Memory Garden s nekonečnými cestami pro lepší orientaci klientů s demencí a také velký taneční sál, který bude sloužit tanečnímu klubu města a k pořádání různých aktivit. „V současnosti jednáme s městskými organizacemi o využití sálu. Jako první začne zřejmě sloužit oblíbenému oddílu Junior pro děti a mládež,“ doplnil Jan Špidlen.

SeniorCentrum Chotěboř je po Telči druhým domovem skupiny SeneCura na Vysočině. SeneCura je s více než 2 000 lůžky největším nestátním poskytovatel pobytových sociálních služeb v České republice, provozuje zde již celkem 16 SeniorCenter po celé České republice a další jsou v plánu či výstavbě.

  • Facebook
  • Twitter