Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Jubilantku ocenili nejen radní Havlíčkova Brodu

/
/
/
1155 ZobrazeníV Havlíčkově Brodě se uskutečnilo v pondělí 24. května na radnici slavnostní přijetí Jaroslavy Kohoutové uspořádané při příležitosti jejího životního jubilea. Brodští radní poděkovali osmdesátileté jubilantce za její dlouholetou aktivní práci v Klubu českých turistů (KČT), kde je od roku 2010 předsedkyní odboru KČT Havlíčkův Brod.

„Náš klub byl založen 8. srpna 1892 a měl tehdy 21 členů. V roce 1899 byla vyznačena první trasa a byly umístěny první tabulky s počtem kilometrů a cílem trasy. Trasa vedla přes Břevnici, Ronovec do Pohledu ke sv. Anně, kde byly v té době lázně. Dle dokladů v archívu jsme zjistili, že v roce 1899 byl vypracován projekt a finanční rozpočet rozhledny na Kalvárii. Pro finanční problémy se stavba rozhledny neuskutečnila. V čele KČT v Havlíčkově Brodě se vystřídali Josef Šupich, Richard Halík, Josef Feldman, Josef Marek, Josef Herink, Jaromír Kolář, Jiří Kočí a Jaroslava Kohoutová. V roce 2012 k příležitosti 120. výročí založení odboru, byl havlíčkobrodský klub a Josef Marek byli uvedeni do Síně slávy české turistiky,“ přiblížila Jaroslava Kohoutová historii a vznik KČT v tehdejším Německém Brodě. Hovořilo se také o rozhledně, která na Havlíčkobrodsku zatím chybí.

Společné foto na památku

Žďársko má pět rozhleden, Třebíčsko čtyři rozhledny, Pelhřimovsko dvě rozhledny a Jihlavsko jednu rozhlednu. Na radnici doprovodili jubilantku její manžel Zdeněk Kohout a Lenka Žáková, která se stará o kroniku a web KČT Havlíčkův Brod. Pandemie koronaviru zasáhla tvrdě i do činnosti turistů. V roce 2020 byla většina akcí zrušena. „V září se měl konat 51. ročník pochodu Havlíčkobrodská padesátka, který jsme bohužel kvůli onemocnění Covid-19 raději s dostatečným předstihem, zrušili,“ uvedla Lenka Žáková. KČT Havlíčkův Brod má v současné době 301 členů a je počtem největší v rámci Kraje Vysočina. Kromě pořádání pravidelných vycházek pamatuje i na kulturu. Zájezdy do Brna na opery a balety, zajišťuje předplatné do Horáckého divadla v Jihlavě.

Při slavnostním setkání na radnici obdržela Jaroslava Kohoutová za dlouholetou obětavou práci pro rozvoj české turistiky ocenění I. stupně – Čestný odznak Vojty Náprstka. Toto ocenění nikdo v Havlíčkově Brodě nemá. Starosta a místostarostové předali dárky. Jubilantka napsala do Kroniky Města Havlíčkův Brod motto o životě: „Dokud žiješ – choď, dokud chodíš – žiješ!“

  • Facebook
  • Twitter