Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

O zatmění Slunce v Jihlavě

/
/
/
863 ZobrazeníPřednášku Cestou necestou za úplným zatměním Slunce, která se uskuteční v muzejním Malovaném sále ve čtvrtek 5. dubna od 17.00, pořádá Muzeum Vysočiny Jihlava. Přednášet bude Jana Hoderová z Matematického ústavu VUT v Brně.

Jedinečný přírodní úkaz odpradávna přitahuje pozornost lidí a v posledních letech přinášejí velmi zajímavé výsledky pozorování astrofyziků, kteří své síly spojili s matematiky. Na území ČR se úplného zatmění Slunce dočkáme až v roce 2135, ale například v roce 2017 přešel pás totality přes území USA, což byla velká příležitost pro každého.
Povíme si o tom, co všechno jsou vědci ochotní udělat pro získání potřebných dat, že ani cesta na koních do hor je nezastaví a ukážeme si, že za jediným výsledným složeným obrazem sluneční koróny je ukryto obrovské množství mravenčí práce a dlouholetých zkušeností.
Přednášku zajišťuje Česká astronomická společnost, Pobočka Vysočina ve spolupráci s Jihlavskou astronomickou společností.

 

  • Facebook
  • Twitter