Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Výstava Není vejce jako vejce v jihlavském muzeu

/
/
/
1446 ZobrazeníV pátek 7. června bude v malém výstavním sále jihlavského muzea otevřena naučná výstava Není vejce jako vejce, která představí rozmanitost a barevnost snůšek ptačích druhů vyskytujících se na Českomoravské vrchovině.

„Běžnou součástí našeho života je trávit volný čas v přírodě na vycházkách a túrách, při sportu či sběru hub nebo alespoň na zahrádkách, chatách a chalupách. Nu a kolikrát jste přitom viděli ptačí vejce či alespoň skořápku? Hm… velice zřídka, pokud vůbec. A přitom jsou ptáci všude kolem nás.
Proč je tomu tak? Protože ptáci svá vajíčka skrývají a chrání nejen před námi, ale před každým možným nebezpečím, zejména pak před zraky predátorů. To proto jsou ptačí vejce všelijak barevná, od bílé, zelenkavé až po modrou a nejčastěji jsou všelijak kropenatá. Liší se také velikostí a dokonce i tvarem.
Ne všechna jsou totiž vejčitá, jsou i vajíčka kulatá, podlouhlá a dokonce i šišatá – hruškovitá. Proč?
To se dozvědí návštěvníci výstavy, kterou pod názvem „Není vejce jako vejce“ připravujeme na léto.

Tato rozsahem malá, ale významem velká přírodovědná výstava představí rozmanitost a barevnost ptačích snůšek mnoha desítek druhů ptáků žijících na Českomoravské vrchovině. Bude skvělým doplňkem učiva na školách všech stupňů, praktickou příručkou pro všechny milovníky přírody a jakýmsi lakmusovým papírkem znalostí zkušených ornitologů,“ popisuje Pavel Bezděčka z jihlavského muzea.

  • Facebook
  • Twitter