Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :

Výstava Gustav Klimt – Průkopník moderny v Jihlavě

/
/
/
4159 ZobrazeníGustav Klimt (1862–1918) je symbolem moderny, epochy, která nás fascinuje a doznívá dodnes. Své stopy zanechal především ve Vídni a se svými současníky (mimo jiné s rodákem z Brtnice Josefem Hoffmannem, Otto Wagnerem, opavským rodákem Josephem Maria Olbrichem, Richardem Gerstlem, Egonem Schielem a Oskarem Kokoschkou) zcela zásadně ovlivnil tvář kulturní Evropy kolem roku 1900. 

Vídeň stála na přelomu 19. a 20. století vedle Paříže, Mnichova a Londýna u kolébky evropské moderny. Jako hlavní a rezidenční město rakousko-uherské monarchie byla Vídeň duchovním centrem Evropy a s více než dvěma miliony obyvatel v roce 1910 pátým největším městem světa. Výtvarné umění, literatura, hudba, architektura a věda zažívaly nebývalý rozkvět; počet novátorských a průkopnických počinů, i tempo v jakém vznikaly, nemá dodnes obdoby. Dílo Gustava Klimta z uměleckého hlediska jedinečným způsobem odráží tuto cestu od historismu vídeňské Ringstraße k počátkům abstrakce. Výstava mapuje nejvýznamnější milníky na této cestě ke Gesamtkunstwerku – souhrnnému uměleckému dílu a podává tak pohled nejen na vývoj tehdejších směrů evropského umění, ale potažmo dokumentuje blízkost a paralely rakouského a českého umění. Gustav Klimt, jehož rodina z otcovy strany pocházela ze severních Čech, je jednou z řady umělecky významných osobností dokumentujících společnou historii Čechů a Rakušanů. 

Klimtův portrét Adele Bloch-Bauer I (také zvaný Zlatá Adéla) zakoupil v roce 2006 Ronald Lauder za 135 milionů amerických dolarů (asi tři miliardy Kč), čímž se stal nejdražším zobchodovaným obrazem. Později v roce 2006 byl tento rekord překonán díly Willema de Kooninga a Jacksona Pollocka, i tak tento portrét zůstává na třetí příčce.

Výstava je dvoujazyčná – v češtině a němčině.

Výstava Gustav Klimt – Průkopník moderny je jedna z putovních výstav Rakouského kulturního fóra v Praze. Spolupořadateli výstavy jsou společně Vysoká škola polytechnická Jihlava (VŠPJ), Rakouské kulturní fórum v Praze a Jihlavské regionální kulturní sdružení.

Výstava bude zdarma přístupná veřejnosti v budově vysoké školy až do 30. dubna od pondělí do soboty v čase 7.00-19.00.

 Autor: Mojmír Kolář z Jihlavského regionálního kulturního sdružení

  • Facebook
  • Twitter