Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :

V Nové Cerekvi hořela skládka, likvidace potrvá ještě několik dní

/
/
/
367 ZobrazeníK požáru, který začal už v neděli, přijeli ve středu odpoledne jihočeští hasiči se s speciálním čerpadlem pro dálkovou dopravu vody hadicovým vedením. “Díky čerpadlu a dálkové dopravě vody na požářiště se mohl na místě zredukovat počet zasahující techniky a odlehčil se tak provoz na místní komunikaci. O stejné čerpadlo jsme dnes požádali také kolegy z HZS Jihomoravského kraje. Vyžádán byl na místo také speciální bagr ZÚ HZS ČR, který umožňuje činnost v prostředí s vysokými teplotami.

Od čtvrtečního odpoledne monitorují výskyt škodlivin v ovzduší a vodě hasiči z chemické laboratoře v Tišnově (HZS Jihomoravského kraje). Limity škodlivin v ovzduší ani ve vodě překročeny nebyly. Měřící protokoly byly předány zástupcům samosprávy. Velitel zásahu společně se zřízeným štábem na místě velmi úzce spolupracují se zástupcem odboru životního prostředí ORP Pelhřimov a zástupcem ČIŽP. Měření bude probíhat i nadále,“ popsala Petra Musilová, tisková mluvčí krajských hasičů na Vysočině.

Požárem zasažený materiál se postupně rozebírá a hasí. Ostatní materiál se postupně odváží. Podle sdělení zástupce společnosti Kronospan se jedná výhradně o druhotnou dřevní surovinu původem pouze z České republiky. Pro zvýšení efektivity hasebního zásahu použili hasiči plně ekologicky odbouratelné smáčedlo.

„Na požářišti dojde k reorganizaci zásahu. Z každého územního odboru Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina budou na místo události vyslány dvě velkoobjemové cisternové automobilové stříkačky. Nasazeno tak bude deset těchto vozidel. O další dvě cisterny jsme požádali ZÚ HZS ČR. Opatření nám umožní jednak redukci počtu zasahujících jednotek sborů dobrovolných hasičů, ale také zvýšení efektivity hašení,“ dodal Libor Hanuška, náměstek krajského ředitele HZS Kraje Vysočina pro úsek IZS a operačního řízení.

Aktualizace 14. 1. 2018, 10.30

Zásah hasičů u hořící skládky dřevního odpadu v Nové Cerekvi na Pelhřimovsku pokračoval i v sobotu 13. ledna. „Na požářišti je nasazeno dvanáct velkoobjemových cisternových automobilových stříkaček, dvě speciální čerpadla pro dálkovou dopravu vody hadicovým vedením, rypadlo a bagr ze ZÚ HZS ČR, který hasičům umožňuje práci v prostředí s vysokými teplotami. Díky pátečním opatřením byly odeslány na své základny zasahující jednotky sborů dobrovolných hasičů a na místě  zasahují už jen profesionální hasiči HZS Kraje Vysočina, HZS Jihočeského kraje, HZS Jihomoravského kraje, ZÚ HZS ČR a jednotka podnikových hasičů společnosti Kronospan,“ uvedla v neděli dopoledne Petra Musilová.
Hasiči neustále hasí a rozšiřují proluku mezi hořícím a nehořícím materiálem, probíhá i měření koncentrací škodlivin v ovzduší a vodě. „Zatímco ovzduší kontaminováno nebylo, tak Cerekvický potok v blízkosti požářiště vykazuje prvky mírného znečištění. Pro snížení úniku vody z požářiště jsou přijata opatření. Materiál, který není požárem zasažen, z místa požáru odváží. V tuto chvíli lze jen velmi těžko odhadnout, jak dlouho zásah ještě potrvá,“ dodala Petra Musilová.

  • Facebook
  • Twitter