Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :

rn V třebíčském Alternátoru byla zahájena výstava Veterány z Borovinyrn n

/
/
/
425 Zobrazenírn

Výstava sestává z pěti desítek fotografických zvětšenin, které jsou doplněny informacemi. Začíná už rodem Budischowských, který továrnu v Borovině založil v roce 1842. Právě Budischowští v roce 1908 zakoupili vůbec první automobil na Třebíčsku. Ten návštěvníci mohou na snímcích také vidět, stejně jako vozy z Baťovy éry, největší část výstavy je však věnována éře mezi roky 1950 až 1990, kdy v areálu sídlil podnik ZGK-BOPO. Tuto část ocení i pamětníci, protože na snímcích najdou své známé, kteří v borovinském autoparku pracovali. Na jedné fotografii je i otec herce Jiřího Pechy pan František Pecha, který v borovinské čtvrti bydlel a v továrně pracoval jako vedoucí dopravy.

Výstavu doplňují také tři historické automobily Tatra 603, Tatra 613 a Škoda Felicia Super. Pro výstavu je zapůjčil sběratel veteránů a zároveň majitel Alternátoru Richard Horký, který doplnil, že například vystavená „šestsettrojka“ patřila přímo řediteli Tatry Kopřivnice, později jezdila v Belgii a nakonec se vrátila zpět do Československa. Návštěvníci u těchto vozidel najdou informace o jejich výrobě či technické údaje – obě tatrovky mají za okénkem navíc jako bonus někdejší Rudé právo. To má připomínat dobu, která je s těmito vozy neodmyslitelně spjata, a zároveň evokovat situaci, kdy řidič dovezl funkcionáře na schůzi a dlouhou chvíli si krátil čtením novin. Návštěvníci si tak za okénkem Tatry 603 mohou přečíst palcové titulky o tom, že armádní generál Ludvík Svoboda byl zvolen československým prezidentem, zatímco noviny v Tatře 613 nesou datum pondělí 20. listopadu 1989 a odsuzují páteční „provokace“ studentů v Praze.

Na zahájení výstavy „Veterány z Boroviny“ přijali pozvání i dva bývalí řidiči podniku ZGK-BOPO, pánové Josef Smíšek a Zdeněk Koiš. Právě pan Koiš jezdil pro vedení závodů s naprosto stejným typem Tatry 613, jaká je v Alternátoru nyní vystavená. Nyní se mohl po několika desítkách let posadit opět za její volant.

Výstavu lze navštívit do března 2018. Tatra 603 a první čtyři panely s fotografiemi jsou umístěny ve foyer Alternátoru, zbylá dvě auta a ostatní fotografie najdou návštěvníci uvnitř expozice. Vstup na tuto část výstavy je zahrnut v ceně vstupenky do expozice.

rn n

  • Facebook
  • Twitter