Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :

Obrazy a keramika v havlíčkobrodském muzeu

/
/
/
560 ZobrazeníVáclav Černoch je keramik a pedagog, kterého není třeba havlíčkobrodskému publiku mnoho představovat. Výtvarník s výrazným rukopisem, dlouholetý pedagog, který vychoval řadu výtvarníků a stále působí na Základní umělecké škola Jana Václava Stamice. Václav Černoch řadu let vyučoval výtvarnou výchovu také na Gymnáziu v Havlíčkově Brodě a na Střední uměleckoprůmyslové škole ve Světlé nad Sázavou.

Keramika Václava Černocha vychází z jednoduchých elegantních tvarů, které vytváří z hliněných plátů a doplňuje točenými prvky. Velkou pozornost věnuje povrchové úpravě, struktuře, netradičním glazurám a patinám. Ke zvýraznění zajímavých struktur používá kysličníky kovů, které přecházejí do přírodní zemité glazury. Václav Černoch již několikrát úspěšně prezentoval své práce v zahraničí, například v holandském Brielle, v Mnichově, v Kolíně nad Rýnem, na Českém velvyslanectví ve Vídni a na celosvětové výstavě keramiky v Calgary v Kanadě. Mnohokrát vystavoval i v Čechách, převážně na Vysočině. Jeho keramická díla jsou v mnoha případech součástí interiérů i exteriérů budov. V Havlíčkově Brodě je to například výzdoba nemocnice, České spořitelny, Všeobecné zdravotní pojišťovny, lékárny U Karla, hotelu Zlatý lev a jiných objektů.

Martina Culková je žákyní Václava Černocha a na veřejnosti vystavuje poprvé. Výtvarné umění studovala na Základní umělecké škole v Havlíčkově Brodě pod vedením Václava Černocha. Další cenné znalosti získala na Střední umělecké škole grafické v Jihlavě. Následně studovala v Olomouci Dějiny výtvarných umění a rok strávila v severní Itálii na studijním pobytu. 

Ve svých  dílech vytváří většinou abstraktní obrazce, které zobrazují životní energii či odrazy duše. Podstata obrazu jsou barvy a jejich různé kombinace. Tyto abstraktních linie a plochy v některých obrazech  propojuje se zvířaty. Na výstavě záměrně představí několik barevných variant stejné grafiky, aby poukázala, jak dokáže ovlivnit barva dílo, i když tvar je stále stejný.

  • Facebook
  • Twitter