Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Dobrovolníci potěšili pacienty jihlavské nemocnice

/
/
/
503 ZobrazeníPříjemné odpoledne prožili začátkem června pacienti jihlavské nemocnice. Přišlo je navštívit sedm dobrovolníků z Krajského úřadu Kraje Vysočina, aby je vyvezli na čerstvý vzduch, popovídali si, společně si poslechli partu dlouholetých dobrovolníků – hudebníků, kteří pacientům kouzlí úsměv na tváři už několik let a pravidelně.   

„Vyšlo nám počasí, svítí sluníčko, mírně pofukuje, a tak jsme moc rádi, že jsme na čerstvý vzduch a hudbu nalákali jedenáct pacientů Oddělení geriatrické a následné péče. Věřím, že jsme jim zpříjemnili odpoledne,“ pochvalovala si koordinátorka krajských dobrovolníků Irena Hambálková.

Někteří pacienti si užívali hudbu, jiní si rádi popovídali a další potěšil psí návštěvník Dag, kterého lákali na piškot. „V nemocnici jsem už tři týdny, ale na koncertu poprvé. Upadla jsem ve spíži a zlomila si kyčel v krčku. Ještě tady chvíli budu muset být,“ svěřila se paní Marta z Mrákotína, která se vyhřívala na sluníčku a příležitostně se ke zpěvákům přidala.

„Moc hezky jsme si popovídaly s paní Jarmilou, která si přijela poslechnout písničky vleže na posteli. V hovoru jsme došly až k tomu, co během života dělala, kde žila. Říkala, že si odpoledne moc užila, že by ji nenapadlo, že bude moci vleže poslouchat. Nakonec si pro ni přišli příbuzní a také se těšila na svačinu, tak jsme ji odvezli zpátky na oddělení,“ prozradila dobrovolnice Lenka.

Pacientům koncertují dlouhé roky

Celkem sedm hudebníků – dobrovolníků se pravidelně střídá a pacientům, jak vyjde čas, zhruba dvakrát do měsíce koncertují. „Oslovila nás Petra Humlerová, která tady pracovala jako canisterapeutka, jestli bychom nepřišli pacienty potěšit, a tak jsme s kamarádkou Darinou začaly chodit a později na sebe nabalily další kolegy – hudebníky – dobrovolníky. Chodíme dopoledne, tak na hodinu a půl a zpíváme především lidové písničky, které se učily ve škole. Je hezké, že si je pacienti pamatují. Například když dáme Komáři se ženili, zazpíváme tři sloky a jsme u konce, ale pacienti často ještě hlásí, že znají několik dalších slok. Děláme to zadarmo, pro radost lidem a pro radost sami sobě,“ prozradila dobrovolnice Květa, která působí pod Oblastní charitou Jihlava, a dochází zpívat nejen do nemocnice, ale také do Ústavu sociální péče pro osoby s mentálním postižením na Královský vršek, do Domova pro seniory Lesnov nebo do Denního stacionáře Integrovaného centra sociálních služeb Jihlava.

Řady dobrovolníků jihlavské nemocnice se rozrůstají

Od loňského podzimu se zástup dobrovolníků jihlavské nemocnice rozrostl o pět členů. Program tu koordinují Žofie Vojáčková a Petra Humlerová, kterým se daří získávat nové zájemce, ať už prostřednictvím osobních vazeb nebo veřejnou osvětou. „Dobrovolníci navštěvují pacienty, povídají si s nimi, předčítají jim nebo si společně něco hrají, zajišťujeme pojízdnou knihovnu a úplnou novinkou je virtuální realita. Pacienti si nasadí brýle a prostřednictvím nich a speciálně zpracovaných videí se projdou po některém z měst, vyrazí do přírody nebo navštíví galerii,“ prozradila Žofie Vojáčková s tím, že dobrovolníci jihlavské nemocnice působí na oddělení geriatrickém a následné péče, odděleních onkologie, neurologie, na dětském a od letošního září rozšíří svou přítomnost také na plicní oddělení.

Tato zpráva vznikla v rámci projektu: „Aplikace inovativních postupů v rámci sociální ochrany a prevence v Kraji Vysočina“, registrační číslo: CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_007/0015546, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

  • Facebook
  • Twitter